SPIN Podcast


Naszego podcastu możesz słuchać za pośrednictwem
Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast:

1. Interesuje Cię historia SPIN-u? Ciekaw jesteś jaka idea przyświecała jego założycielom? Chcesz dowiedzieć się o planach na przyszłość? A może sam chciałbyś zostać członkiem Stowarzyszenia? Zapraszamy Cię więc do posłuchania pierwszego odcinka naszego podcastu. Razem z Zuzą Pamułą – jedną z założycielek Stowarzyszenia oraz z Dawidem Żabiński – Prezesem SPIN rozmawia Anna Jaworska.
2. Kariera w obszarze optymalizacji procesów biznesowych to dla wielu osób niczym wejście do nowego, magicznego świata Lean.
Jeśli więc pragniesz rozwijać się zawodowo optymalizując procesy, to ten odcinek podcastu jest dla Ciebie. Anna Jaworska rozmawia z Andrzejem Kinastowskim o tym jak wejść do branży, jak będzie wyglądał w przyszłości rynek optymalizacji i automatyzacji procesów oraz jak usprawniać nasze otoczenie zawodowe w zmieniającej się rzeczywistości biznesowej.
3. Czy AI to domena jedynie zamkniętego świata IT i spółek BigTech? Co daje nam AI w codziennym życiu? Czy każdy może spróbować swoich sił w temacie sztucznej inteligencji? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli Marek Sowa.
4. Czy transformacja w biznesie to już codzienność? Czy można transformować się na małą skalę? Co daje transformacja i jak przejść ją z uśmiechem na ustach opowie nasz gość – Anna Strojny. Dodatkowo, Bartek Michałowski zapyta Anię o przydatne praktyki w codziennej pracy Transformation Managera.
5. Czym jest myślenie finansowe? Czy myśleć finansowo potrafią tylko księgowy i dyrektorzy finansowi? O tym jak zaszczepić w sobie myślenie finansowe w codziennym życiu opowie Tomasz Owsiak.
6. Czy kiedykolwiek spotkałeś się z brakiem zaangażowania w projekcie który prowadziłeś? W kolejnym odcinku Marcin Masłowski, twórca bloga i marki lepszymanager.pl, opowie o metodach wywierania wpływu na członków zespołów projektowych opierając się na 6 zasadach Roberta Cialdiniego. W imieniu Stowarzyszenia SPIN rozmowę poprowadził Bartosz Michałowski.
7. Czy lepiej być liderem racjonalnym czy emocjonalnym? To pytanie wiele osób zadaje sobie na różnych etapach swojej kariery. W kolejnym odcinku naszego podcastu razem z Dariuszem Klupi postaramy się dokonać analizy: Czy lider powinien być racjonalny i trzymać się z dala od emocji czy może odwrotnie – wykazywać empatię i emocje, aby zyskać zaufanie swojego zespołu? Gość: Dariusz Klupi, Prowadzenie: Anna Jaworska
8. Kto może pomóc realizować z sukcesem Twoje projekty? Jaką wartość daje Interim Project Manager i spojrzenie na projekt z zewnątrz? Czy równocześnie warto tworzyć wewnętrzne, międzydziałowe struktury wsparcia projektowego? W rozmowie z Bartoszem Michałowskim o roli tymczasowego kierownika projektu i budowaniu PMO opowiada Karol Czapik, założyciel firmy Efekt PMO.
9. Czy masz czasem wrażenie, że Twój projekt to taka mieszanka składników bez planu?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś być częścią projektu, który miał wszystko, by się udać, ale skończył w totalnej katastrofie?
W kolejnym odcinku podcastu Igor Mróz i Anna Jaworska postarają się prześwietlić oczywiste symptomy problemów w projektach i spróbują odkryć prawdziwy „Przepis na Porażkę”.
Jeśli jesteś liderem projektu, członkiem zespołu czy po prostu pasjonatem branży projektowej, to ten podcast jest dla Ciebie! Razem będziemy się uczyć na cudzych błędach i rozważać, jak unikać typowych pułapek.
10. Chciałbyś optymalizować i automatyzować procesy w Twojej firmie? Masz pomysł, ale nie wiesz, jak zacząć? W kolejnym odcinku naszego podcastu Dominik Jaskulski opowie, jak zespół Office Samurai pomaga firmom przygotować procesy do automatyzacji i odpowiednio zarządzić tą zmianą.
Nie zabraknie praktycznych przykładów i prawdziwych historii z wdrożeń.
11. Czy znasz to uczucie, kiedy zamiast rozwiązań Twoją pracą zawładnęły narzekania?
Kiedy zamiast kroczyć w kierunku poprawy, wpadamy w pułapkę negatywnego myślenia?
Jak Ty, jako lider, radzisz sobie z narzekającymi pracownikami? Czy jest z tego jakieś wyjście?
W najnowszym odcinku naszego podcastu razem z Michałem Wolakiem przyjrzymy się temu, jak możemy przekuć narzekania na konstruktywne rozwiązania i jak odpowiednia postawa może wspierać liderów w poszukiwaniu praktycznych rozwiązań.
Rozmawiała Anna Jaworska
12. Czy Taiichi Ohno korzystałby dzisiaj z raportowania online z wykorzystaniem mikroprocesorów? Czy nowe technologie mogą pomóc w optymalizacji pracy maszyn? Czy transformacja cyfrowa jest naturalnym etapem w rozwoju produkcji? Jak skutecznie dobierać narzędzia IT wspierające nasz biznes? Na te pytania w kolejnym odcinku naszego podcastu odpowie Maciej Ryfa – wieloletni praktyk Lean, pasjonat zarządzania produkcją i doskonalenia procesów.
13. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak istotna jest obecność w dzisiejszym świecie pełnym dynamicznych wyzwań?
W nowym odcinku podcastu SPIN rozmawiamy o tym, jak być lepszym liderem i osiągać więcej w pracy i życiu.
Z naszej rozmowy dowiesz się, czym jest obecność i jak wpływa na twoją rolę jako lidera, jak różni się od tradycyjnych metod zarządzania i dlaczego nie musisz wybierać między obecnością a działaniem. Porozmawiamy też o tym, jak rozwijać umiejętność bycia obecnym i uważnym, jakie korzyści niesie to dla ciebie i twojego zespołu i jak wykorzystać tę siłę do realizacji celów noworocznych.
Z Patrykiem Langem – coachem, trenerem oraz inicjatorem i współtwórcą Instytutu Transformującej Obecności rozmawiała Anna Jaworska.
14. Czy Lean i CI to tematy tylko dla firm produkcyjnych? Czy narzędzia Six Sigma działają tylko, jeżeli wytwarzamy fizyczny produkt? Czy jednak można wykorzystać je również w usługach? Te pytania zada w Waszym imieniu Bartosz Michałowski, a o tym, czy można przenieść doświadczenia z procesów produkcyjnych do centrum usług wspólnych, i jak to zrobić, opowie Monika Bednarska-Łupińska.
15. Czym są Liberating Structures? Kiedy warto je stosować? Jak wybrać najlepszą strukturę do rozwiązania konkretnego problemu? Czy lepiej skupić się na jednej technice, czy może połączyć kilka? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowie Michał Tarnowski będący gościem Anny Jaworskiej.
W kolejnym odcinku podcastu odkrywamy wspólnie tajniki efektywności zespołowej z wykorzystaniem „Liberating Structures” oraz zgłębiamy, jak te proste, ale potężne techniki mogą odmienić współpracę i komunikację w Twoim zespole.
16. Jak skutecznie wykorzystać różne style myślenia i działania w zespole? – Badanie FRIS – Joanna Czerska.
Czym jest badanie FRIS? Jakie wyróżnia style myślenia i działania? Jak świadomość swojego stylu i stylów osób w zespole pomaga w codziennej pracy?
Na te i inne pytania odpowie Joanna Czerska, która jest certyfikowanym trenerem FRIS oraz praktykiem LEAN.
17. W czasach dużej niepewności i niestabilności, przywództwo staje przed wieloma wyzwaniami. W kolejnym odcinku podcastu omawiamy, co to znaczy być liderem w świecie zmiennych oczekiwań i jak się do tego dostosować? Jaki zestaw cech kryje się za postawą lidera XXI wieku? Jak prawdziwi przywódcy radzą sobie z tymi trudnościami? Poruszamy także temat transformacji cyfrowej i pokoleniowej. Gościem Anny Jaworskiej jest Radek Drzewiecki – autor Strategii Lean, założyciel firmy Leanpassion.
Na co dzień zajmuje się strategią transformacji, kulturą organizacyjną, przywództwem oraz zwiększaniem efektywności firm i ludzi.
18. Jak stać się LEAN i osiągnąć wymierne korzyści? – Marcin Skóra
Jak stać się LEAN (a nie tylko wdrożyć)? Jakie konkretne praktyki zastosować? Jak ważne są standardy przy pracy z LEAN?
Na te i inne pytania odpowie Marcin Skóra, praktyk LEAN, który na co dzień pomaga firmom stawać się LEAN.